Ortsgemeinde Maßweiler

Maßwillrer Grommatik

Personalpronomen

Person Deutsch Maßwillrisch
1. Singular ich isch
2. Singular du du
3. Singular er, sie, es der, die, des
1. Plural wir mir
2. Plural ihr ihr
3. Plural sie die


Verben deklinieren

Gegenwart
deutsch
Gegenwart
maßwillrisch
Vergangenheit
deutsch
Vergangenheit
maßwillrisch
Perfekt
deutsch
Perfekt
maßwillrisch
Zukunft
deutsch
Zukunft
maßwillrisch

Hilfsverb "sein" (wird mit Hilfsverb "sein" dekliniert)
ich bin isch bin  ich war isch war bin gewesen bin gewässt werde sein wär sinn
du bist du bisch du warst du waasch bist gewesen bisch gewässt wirst sein wärrsch sinn
er/sie/es ist der/die/des is war der/die/des war ist gewesen waa gewässt wird sein wärd sinn
wir sind mir sinn waren mir waare sind gewesen sinn gewässt werden sein wärrn sinn
ihr seid ihr sinn wart ihr waan seid gewesen sinn gewässt werdet sein wärrn sinn
sie sind die sinn waren die waan sind gewesen sinn gewässt werden sein wärrn sinn

Hilfsverb "haben" (wird mit Hilfsverb "haben" dekliniert)
ich habe isch hab hatte Perfekt
gebrauchen !
habe gehabt hab g'hatt werde haben wärr honn
du hast du hasch hattest hast gehabt hasch g'hat wirst haben wärrsch honn
er/sie/es hat der/die/des hat hatte hat gehabt hat g'hat wird haben wärrd honn
wir haben mir honn hatten haben gehabt honn g'hat werden haben wärrn honn
ihr habt ihr honn hattet habt gehabt honn g'hat werdet haben wärrn honn
sie haben die honn hatten haben gehabt honn g'hatt werden haben wärrn honn

Verb "gehen" (wird mit Hilfsverb "sein" dekliniert)
ich gehe isch geh ging Perfekt
gebrauchen !
bin gegangen bin gong werde gehen wärr ge-e
du gehst du gehsch gingst bist gegangen bisch gong wirst gehen wärrsch ge-e
er/sie/es geht der/die/des geht ging ist gegangen is gong wird gehen wärrd ge-e
wir gehen mir gehn gingen sind gegangen sinn gong werden gehen wärrn ge-e
ihr geht ihr gehn gingt seid gegangen sinn gong werdet gehen wärrn ge-e
sie gehen die gehn gingen sind gegangen sinn gong werden gehen wärrn ge-e

Verb "geben" (wird mit Hilfsverb "haben" dekliniert)
ich gebe ich gäbb gab Perfekt
gebrauchen !
habe gegeben hab gäbb werde geben wärr gäwwe
du gibst du gäbbsch gabst hast gegeben hasch gäbb wirst geben wärrsch gäwwe
er/sie/es gibt der/die/des gäbbt gab hat gegeben hat gäbb wird geben wärrd gäwwe
wir geben mir gäwwe gaben haben gegeben honn gäbb werden geben wärrn gäwwe
ihr gebt ihr gäwwe gabt habt gegeben honn gäbb werdet geben wärrn gäwwe
sie geben die gäwwe gaben haben gegeben honn gäbb werden geben wärrn gäwwe
Verben die mit Hilfsverb "sein" dekliniert werden (Bewegungen) Verben die mit Hilfsverb "haben" dekliniert werden
fahren: fahre, isch fahr, isch bin g'fahr angeln: ongle, isch ang'l, isch hab geongl't,
fliegen: flie-e, isch flie, isch bin g'flo denken: dänge, isch dänk, isch hab gedänkt
hüpfen: hubbse, isch hubbs, isch bin g'hubbst dürfen: därfe, isch därf, isch hab gedärft
laufen: laafe, isch laaf, isch bin geloff essen: ässe, isch äss, isch hab g'äss
reiten: reide, isch rait, isch bin geritt pfeifen: peife, isch peif, isch hab gepiff
rennen: renne, isch renn, isch bin gerennt putzen: butze, isch butz, isch hab gebutzt
schwimmen: schwimme, isch schwimm, isch bin g'schwumm rufen: ruufe, isch ruuf, isch hab geruuf
springen: schpringe, isch schpring, isch bin gschprung sehen: siie, isch sii, isch hab g'sii
umfallen: umfalle, isch fall um, isch bin umgfall schreien: plärre, isch plärr, isch hab geplärrt
werden: werre, isch werr, isch bin woor (z.B. isch bin wach woor) singen: singe, isch sing, isch hab gsung
  tun: due, isch du, isch hab geduu 


Konjunktion

Gegenwart
deutsch
Gegenwart
erfweilerisch
Perfekt
deutsch
Perfekt
erfweilerisch
Zukunft
deutsch
Zukunft
erfweilerisch

Konjunktiv von "sein"
ich wäre ich weer wäre gewesen weer gewässt würde deet
du wärst du weersch wärst gewesen weersch gewässt würdest deetsch
er/sie/es wäre der/die/des weer wäre gewesen weer gewässt würde deet
wir wären mir weern wären gewesen weern gewässt würden dede
ihr wärt ihr weern wärt gewesen weern gewässt würdet dede
sie wären die weern wären gewesen weern gewässt würden dede

Konjunktiv von "haben"
ich hätte isch hett hätte gehabt hett gehatt würde haben deet honn
du hättest du hettsch hättest gehabt hettsch g'hatt würdest haben deetsch honn
er/sie/es hätte hett hätte gehabt hett g'hatt würdest haben deet honn
wir hätten mir hette hätten gehabt hette g'hatt würden haben dede honn
ihr hättet ihr hette hättet gehabt hette g'hatt würdet haben dede honn
sie hätten die hette hätten gehabt hette g'hatt würden haben dede honn
© 2015 - 2020 Ortsgemeinde Maßweiler